Koła naukowe
Przy Instytucie Filologii Klasycznej działają dwa koła naukowe:
1. Koło Naukowe Młodych Klasyków
2. Koło Myśli Antycznej.
1. Koło Naukowe Młodych Klasyków
E-mail: knmk@uw.edu.pl
Strona www: https://knmkifk.wixsite.com/latin
Facebook: https://www.facebook.com/kolonaukowemlodychklasykow/
Opiekun: dr Maciej Staniszewski
Skład Zarządu (kadencja od listopada 2024 r.):
-
prezes – Szymon Gąsiorowski
-
zastępca prezesa – Julian Felkner
-
sekretarz – Julia Zaliwska
-
skarbnik – Maja Ślusarz
Czym się zajmujemy?
Zrzeszamy wielbicieli wszystkiego, co ma związek ze starożytnością; rozwijamy nowoczesną dydaktykę języków klasycznych nauczając i ucząc się; organizujemy i współorganizujemy konferencje naukowe; wspólnie rozwijamy nasze zdolności przyszłych filologów; odwiedzamy gabinety i wystawy poświęcone starym drukom; tworzymy w językach klasycznych; zawieramy i utrzymujemy znajomości z innymi kołami w całej Polsce. Naszym znakiem rozpoznawczym jest wiecznie żywa i brzmiąca łacina! Chcesz do nas dołączyć? Napisz na mail podany wyżej!
Koło Naukowe Młodych Klasyków ma historię sięgającą 1916 roku i dumnie dzierży drugie miejsce w wykazie SKNiA UW.
Wirtualne archiwum KNMK UW: https://www.dropbox.com/sh/0fs9pcla1z1fngl/AACOdxbaYaKFugxIpzttoBW5a?lst
2. Koło Myśli Antycznej
Celem Koła Myśli Antycznej jest umożliwienie zainteresowanym wspólnego zagłębienia się w kulturę świata starożytnego, w szczególności tradycji greckiej filozofii, jak również i rozważań dotyczących religii, literatury i społeczeństwa. W zamiarach Koła leży zarówno rozpatrywanie opracowanych już w nauce ujęć tych zagadnień, jak i śledzenie nowych na nie spojrzeń wyłaniających się w humanistycznym dyskursie.
Chociaż świat grecki stanowi główny obszar zainteresowań Koła, należy do nich także badanie innych tradycji filozoficznych czy literackich szeroko pojętej starożytności - w celach porównawczych i nie tylko.
Koło w ramach swojej przyszłej działalności przewiduje organizowanie wykładów bądź konferencji oraz (przede wszystkim) spotkań, które poświęcone będą wspólnej lekturze tekstów autorów antycznych bądź współczesnych humanistów zajmujących się antykiem.
W roku akademickim 2023/2024 aktywność koła dotyczyć będzie przede wszystkim zagadnień związanych z platonizmem, jego recepcją w późniejszej myśli europejskiej oraz nowymi (bądź przynajmniej mniej dotąd znanymi) odczytaniami i interpretacjami filozofii Platona.
Zarząd (rok akademicki 2022/2023):
Maciej Łukasik - przewodniczący
Kamil Słaby - zastępca przewodniczącego
Katarzyna Ekes - skarbniczka
Igor Fedorowicz - sekretarz
Laura Kubacz
Opiekun koła:
dr Maciej Staniszewski
Kontakt:
e-mail - kolomysliantycznej@uw.edu.pl
fb - https://www.facebook.com/kolomysliantycznej/