Tabliczki iliońskie i rzymskie wiersze-obrazki: dwa wykłady gościa z Londynu

2016-10-08

Dr Michael Squire (King's College w Londynie) wygłosi dwa wykłady w Warszawie: w naszym instytucie i w Muzeum Narodowym, 12 i 13 października.

Seminarium, które odbędzie się w środę 12 października o godz. 18.30 w naszym instytucie (sala nr 103), jest zatytułowane „‘How to read a Roman portrait’? Optatian Porfyry, Constantine, and the Vultus Augusti.

Wystąpienie będzie poświęcone rzymskiej sztuce portretu, ale w centrum znajdzie się jeden z najwybitniejszych – i najbardziej niedocenianych – starożytnych twórców tzw. poezji obrazkowej: Publiliusz Optacjan Porfiriusz, poeta z dworu Konstantyna Wielkiego, wyrafinowany piewca cesarskiej ideologii.

Tytuł wykładu, który będzie miał miejsce w czwartek 13 października o godz. 13.00 w Muzeum Narodowym w Warszawie (Kino MUZ), brzmi „Troy story: Miniaturising epic poetry on the Iliac tablets”. Zobacz informację na stronie Muzeum.

W tym wykładzie dr Squire opowie o niezwykłym zbiorze tzw. tabliczek iliońskich – kunsztownie wykonanych, miniaturowych reliefów rzymskich, przedstawiających sceny z greckich poematów epickich. Jedna z tych tabliczek – ilustrująca epizod u Kirke z Odysei – stanowi jedną z ozdób starożytniczych zbiorów w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Dr Squire jest cieszącym się światową renomą znawcą problematyki związków literatury i sztuki w starożytności. Opublikował m.in. następujące książki: Image and Text in Graeco-Roman Antiquity (Cambridge, 2009), The Iliad in a Nutshell: Visualizing Epic on the Tabulae Iliacae (Oksford, 2011), a także współredagował tom Morphogrammata / The Lettered Art of Optatian: Figuring Cultural Transformations in the Age of Constantine (Monachium, 2016).


 • Dlaczego IFK?

  Student filologii klasycznej poznając języki klasyczne – grekę i łacinę – zyskuje klucz do literatury i kultury starożytnych Greków i Rzymian, a tym samym szerokie wykształcenie humanistyczne przydatne na wielu ścieżkach rozwoju intelektualnego i zawodowego.

  Więcej
 • Biblioteka Renesansowa

  dwujęzyczna seria wydawnicza IFK UW, obejmująca wydania oraz komentowane przekłady łacińskiej literatury włoskiego renesansu takich autorów, jak Francesco Petrarka, Giovanni Boccaccio, Leonardo Bruni, Marsilio Ficino, Poggio Bracciolini, Angelo Poliziano, Eneas Silvius Piccolomini, Giannozzo Manetti i in.

  Więcej
 • Laboratorium Filologii Klasycznej

  cykl wykładów o charakterze popularnonaukowym adresowanych do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Spotkania odbywają się w każdy ostatni roboczy piątek miesiąca o godz. 17 w IFK UW.

  Więcej
 • Konkurs Kultury Klasycznej

  Konkurs skierowany jest do gimnazjalistów z terenu województwa mazowieckiego. Organizatorzy pragną zainteresować młodzież antykiem i średniowieczem, a także nowożytną i współczesną recepcją wypracowanego wówczas kanonu kultury klasycznej.

  Więcej
 • Kursy języków klasycznych

  Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Filologicznego zaprasza wszystkich miłośników kultury starożytnej do udziału w bezpłatnych kursach nauki greki starożytnej i łaciny. Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku Instytutu Filologii Klasycznej przy ul. Krakowskie Przedmieście 1.

  Więcej