Zapraszamy na zdalne Seminarium Mercuriale w Instytucie Filologii Klasycznej UW, które odbędzie się w środę 31 maja o godz. 18.30 za pośrednictwem Google Meet, link
https://meet.google.com/rqm-hxuk-soi.
Dr Kamil Kopij (Instytut Archeologii UJ)
wygłosi referat pt.
Jak wielu Rzymian mogło podziwiać kunszt Cycerona? Badania widoczności mówców i słyszalności mowy w kontekście Forum Romanum.
Streszczenie:
Przez setki lat Forum Romanum było miejscem publicznych spotkań, które kształtowały politykę imperium i tym samym odbijały się echem w całym świecie śródziemnomorskim. Istotnym elementem wielu tych wydarzeń było przemawianie do ludu rzymskiego. O ile wielu badaczy starało się już odpowiedzieć na pytanie o całkowitą pojemność głównego placu Rzymu, niewiele miejsca poświęcono próbom oszacowania, jak wielu zgromadzonych było w stanie rzeczywiście usłyszeć mowę i zobaczyć mimikę oraz gesty mówców.
W naszej prezentacji chcieliśmy przedstawić wyniki analizy widoczności gestów retorycznych i mimiki oraz rezultaty symulacji akustycznych związanych z mównicami na Forum Romanum w okresie późnej republiki i wczesnego cesarstwa. Uzyskane w ten sposób dane pozwoliły nam na oszacowanie maksymalnej liczby osób, które mogły usłyszeć mowę na tyle dobrze, by móc ją zrozumieć, a także dostrzec gesty rękoma i mimikę starożytnych retorów.
Wyniki naszych analiz pomogły nam też zweryfikować hipotezy dotyczące przyczyn zmian w krajobrazie retorycznym Forum Romanum między okresem późnorepublikańskim a wczesnoimperialnym.