Aktualności

Seminarium Mercuriale 21 XII

2022-12-14

Zapraszamy na zdalne Seminarium Mercuriale w Instytucie Filologii Klasycznej UW, które  odbędzie się w środę 21 grudnia o godz. 18.30 za pośrednictwem Google Meet, link https://meet.google.com/rqm-hxuk-soi.
 
Dr Alfred Twardecki (Instytut Archeologii i Etnologii PAN)
 
wygłosi referat pt.
 
Olbia vel Borysthenes w kulturze i polityce I Rzeczypospolitej - wstępne wyniki kwerendy.
 
 
Streszczenie:
 
Olbia (na wybrzeżu Morza Czarnego, na południe od dzisiejszego Mikołajowa w Ukrainie) to jedyna duża grecka kolonia, której obszar należał przez około 100 lat do państwa Jagiellonów, a i w czasach Rzeczypospolitej pobliskie Olbii obszary były wciąż w zasięgu jej zainteresowań wojskowych i dyplomatycznych. Podczas naszego spotkania przedstawię podsumowanie swoich poszukiwań w źródłach staropolskich wzmianek na temat Olbii Pontyjskiej. Praca rozpoczęta jako standardowa kwerenda historii badań nad stanowiskiem archeologicznym szybko zamieniła się w fascynująca podróż przez historię i literaturę I Rzeczypospolitej. Poszukiwania szybko wykroczyły poza literaturę i doprowadziły mnie do kolekcji map z XVI i XVII wieku (na mapie Mercatora jest Olbia) oraz do magazynów AGADu, gdzie zachowały się dokumenty z kancelarii królewskiej opisujące okolice Olbii. I choć w tym roku z powodu wojny nie dane było prowadzić wykopalisk na miejscu, to udało się „wykopać” w AGADzie bardzo interesujące informacje o topografii Olbii - w tym najstarszy, wedle mojej wiedzy, nowożytny opis jej okolic. Zestawienie informacji o Borysthensie/Olbii w różnych kategoriach źródeł staropolskich wniosło też wiele ciekawych informacji nie tylko o stanowisku, ale i o stopniu świadomości jego istnienia w staropolskiej literaturze.
 
Chciałbym podkreślić, że to dopiero wstępny stan badań, podczas kwerendy okazało się bowiem, że, ze względu na obszerność materiału, daleko jeszcze do zakończenia całości jego przeglądu i głębszej analizy.
 
Gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Mikołaj Szymański
Jan Kwapisz