Zapraszamy na zdalne Seminarium Mercuriale w Instytucie Filologii Klasycznej UW, które odbędzie się w środę 15 maja o godz. 18.30 za pośrednictwem Google Meet, link
https://meet.google.com/dno-snva-xje.
Dr hab. Zbigniew Kadłubek, prof. UŚ
przedstawi referat pt.
Laokoon 1943.
Streszczenie:
Powieść niemieckiego historyka i prozaika o nazwisku Hans von Trotha, wydana w języku polskim w tłumaczeniu Anny Arno (Wydawnictwo Próby, Warszawa 2023) „fikcyjnie” prezentuje osobę i losy rzymskiego archeologa i marszanda Ludwiga Pollaka (Praga 1868-Auschwitz 1943). Jest to zatem tekst „fikcyjny”, ale jego autor bazuje na archiwaliach i dokumentach (materiały z Museo Barracco w Rzymie, Römische Memoiren: Künstler, Kunstliebhaber und Gelehrte 1894-1943, Rzym 1994, oraz innych). Ludwig Pollak odkrył „ramię” Laokoona. Rekonstrukcja rzeźby z 1960 roku już to znalezisko włączyła do dzieła sztuki. Centralną kwestią mojego referatu będzie mit o Laokoonie – jego korespondencja z dramatem Pollaka (został zamordowany w obozie koncentracyjnym). Zadaję pytania: Jak działają mroczne siły Posejdona? Dlaczego promienisty Apollo lubi się mścić? Propozycja wspólnego myślenia w splotach i serpentynach – z powieścią Hansa von Trotha w tle.
I jeszcze nadesłana przez prelegenta propozycja lekturowa:
Gotthold Ephraim Lessing, Laokoon, czyli o granicach malarstwa i poezji, przeł. H. Zymon-Dębicki, Kraków 2012, s. 27-39.