Aktualności

Laboratorium Filologii Klasycznej 12 maja

2023-04-26

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Laboratorium Filologii Klasycznej, czyli cyklu wykładów, organizowanych wspólnie przez Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Filologicznego i Instytut Filologii Klasycznej UW z myślą o uczniach liceów i (ostatnich klas) szkół podstawowych, studentach oraz wszystkich zainteresowanych kulturą antyku i jej późniejszymi losami. Spotkanie odbędzie się zdalnie za pośrednictwem Google Meet w piątek 12 maja o godz. 17.15, link https://meet.google.com/phn-yogb-erv.
 
Dr Michał Piekarski (Instytut Historii Nauki PAN)
 
wygłosi wykład pt.
 
Cóż pocznę bez  Eurydyki? Wątki antyczne w operze od XVII do XIX wieku.
 
 
Zapowiedź wykładu:
 
Orfeusz był bohaterem wielu dzieł scenicznych. Jego kariera w epoce nowożytnej rozpoczyna się od dzieła L’Euridice Jacopo Periego, zaprezentowanego w 1600 r. we Florencji. Jednym z kolejnych kompozytorów był Claudio Monteverdi, który dla dworu w Mantui stworzył dramma per musica pod tytułem L’Orfeo, którą zaprezentowano w Mantui w 1607 r. W XVIII w. do najbardziej znanych oper, podejmujących ten temat, należał Orfeusz i Eurydyka Christopha Wilibalda Glucka, której prapremiera odbyła się w Wiedniu w 1762 r.  Z tradycją umuzycznienia mitu Orfeusza w XIX w. zmierzył się Jacques Offenbach, którego operetka Orfeusz w piekle po raz pierwszy została zaprezentowana w Paryżu w 1858 r. Od samego początku z treścią antyczną mitu Orfeusza specjalnie nie liczyli się już pierwsi twórcy wspomnianych dzieł, jednak dopiero Offenbach stworzył pastisz całkowicie wywracający dotychczasową koncepcję.
 
Dr Michał Piekarski jest muzykologiem, badaczem dziejów muzyki polskiej i kultury Lwowa. Opublikował m.in. książki: Przerwany kontrapunkt. Adolf Chybiński i początki polskiej muzykologii we Lwowie 1912–1944 (Warszawa 2017) oraz Muzyka we Lwowie. Od Mozarta do Majerskiego. Kompozytorzy, muzycy, instytucje (Warszawa 2018). Więcej informacji: https://www.ihnpan.pl/michal-piekarski/