Z wykształcenia jestem filologiem klasycznym, neolatynistką, pedagogiem-terapeutą i bibliotekoznawcą;
z zamiłowania - humanistką wędrującą po szlakach mało uczęszczanych z wiarą w literaturę jako źródło prawdy o człowieku.
OBECNIE
Pod kierunkiem prof. Barbary Milewskiej-Waźbińskiej przygotowuję rozprawę doktorską poświęconą analizie komparatystycznej dwóch dzieł z I poł. XVII w. dedykowanych Władysławowi IV Wazie: Gesta Everharda Wassenberga i Władysław IV Samuela Twardowskiego.
Moja praca naukowa związana jest z kulturą czasów dynastii Wazów, w szczególności z osobą Władysława IV Wazy (literatura panegiryczna i sztuki wizualne: malarstwo portretowe, ryciny), performatywnością oraz studiami nad ramą wydawniczą siedemnastowiecznej książki.
Jestem również odpowiedzialna za udział Biblioteki IFK w projekcie pn.: Retrokonwersja zbiorów bibliotecznych Uniwersytetu Warszawskiego z zakresu nauk humanistycznych. Projekt, realizowany w latach 2023-2025, we współpracy z Biblioteką Uniwersytecką, Biblioteką Wydziałów Filozofii i Socjologii UW oraz Biblioteką Instytutu Historii Sztuki UW, przy wsparciu Biblioteki Wydziału Artes Liberales, dofinansowano z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki Społeczna Odpowiedzialność Nauki II.
(2024) Ukończyłam z wynikiem bardzo dobrym glottodydaktyczne studia podyplomowe w Instytucie Badań Literackich PAN w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego.
(2020) Studiowałam performatywność i sztuki wizualne oraz poezję polską na Uniwersytecie Sztokholmskim, gdzie również prowadziłam zajęcia z języka polskiego jako obcego (z elementami kultury i historii Polski) oraz z literatury dawnej, ze szczególnym uwzględnieniem literatury staropolskiej.
(2018) Ukończyłam z wyróżnieniem studia podyplomowe w zakresie bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW.
(2015) Rozpoczęłam pracę zawodową i studia doktoranckie w specjalności literaturoznawczej na Wydziale Polonistyki UW.
(2014) W Instytucie Filologii Klasycznej UW ukończyłam z wynikiem celującym studia (rozpoczęte na Uniwersytecie Wrocławskim) w zakresie filologii klasycznej i neolatynistyki. Tytuł magistra uzyskałam na podstawie pracy stanowiącej opracowanie epitalamiów Guarina z Werony (przekład z komentarzem i wstępem), utworów mało zbadanych i zachowanych prawie wyłącznie w manuskryptach.
Dodatkowe kwalifikacje (wybrane)
Uprawnienia do pracy w systemie Virtua w zakresie:
wprowadzania rekordów egzemplarza do katalogu online bibliotek UW;
kopiowania rekordów bibliograficznych z ogólnopolskiego katalogu centralnego bibliotek naukowych (NUKAT) do katalogu bibliotek UW;
operacji związanych z wypożyczeniami i zwrotami oraz modyfikacją rekordów czytelnika;
katalogowania książek w formacie MARC21 (według standardów sprzed wdrożenia zasad RDA oraz bez uprawnień do tematowania).
Specjalizacja nauczycielska w zakresie nauczania języka łacińskiego oraz uprawnienia do prowadzenia terapii pedagogicznej i zajęć z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju.
Ukończone na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego trzyletnie Studium Języka i Kultury Czeskiej.
Duże doświadczenie dydaktyczne oraz w zakresie wystąpień publicznych - wraz z dodatkowym przeszkoleniem w tych obszarach; ponad 1300 godzin przeprowadzonych szkoleń, kursów i wykładów z zakresu zarządzania informacją, języka łacińskiego i języka polskiego, a także literatury dawnej i komparatystyki - dla firm i organizacji oraz dla studentów i uczniów na wszystkich poziomach edukacji.
W wolnych chwilach uczę się języka szwedzkiego.
Wystąpienia (ostatnie 5 lat)
czerwiec 2023
CONUL (Consortium of National and University Libraries in Ireland and Northern Ireland) Library Staff Mobility Week (Dublin),
temat: Concrete and green. University of Warsaw Library (BUW) building as an example of green sustainability (UX perspective)
czerwiec 2022
Gdańsk, VIII Konferencja Naukowa z cyklu Colloquia Neolatina (Uniwersytet Gdański), temat: Externa tantum Regiarum virtutum lineamenta - kilka uwag na temat zastosowania podejścia performatywnego w badaniach nad siedemnastowieczną literaturą panegiryczną
maj 2022
Stambuł, III International Library Staff Week (Uniwersytet Koҫ), temat: Reader-centered approach as a key feature of innovation
marzec 2019
spotkanie naukowe z cyklu Warszawskich Czwartków Staropolskich (UW), temat: 'Virtus heroica' Władysława IV oczami historyka i poety
Stypendia i wyjazdy zagraniczne
paźdz.-listopad 2023
Tenerife Job Training, Back to Nature and Mental Welfare Course, szkolenie poświęcone zagadnieniom związanym ze zrównoważonym rozwojem
(Adeje, Hiszpania)
czerwiec 2023
CONUL (Consortium of National and University Libraries in Ireland and Northern Ireland) Library Staff Mobility Week (Dublin)
paźdz. - grudzień 2022
pobyt badawczy na Uniwersytecie w Konstancji (Niemcy), stypendium DAAD
wrzesień 2022
Uniwersytet Mediolański, indywidualne szkolenie w zakresie organizacji i funkcjonowania systemu biblioteczno-informacyjnego działającego w oparciu
o system informatyczny Ex Libris Alma
maj 2022
Uniwersytet Koҫ (Stambuł), Suna Kiraҫ Library, III International Library Staff Week "Constructing the Future (Innovation. Partnership. Sustainability)"
listopad 2021
Biblioteka Uniwersytetu Karola w Pradze, Staff Training Week
I poł. 2020
Biblioteka Uniwersytetu w Uppsali, wizyta studyjna
Uniwersytet Sztokholmski, studia częściowe (III st.)
listopad 2016
Uniwersytet Wiedeński oraz Österreichische Nationalbibliothek - tygodniowa kwerenda biblioteczna
kwiecień-maj 2016
Bibliotheca Augusta, Wolfenbüttel (Niemcy) - tygodniowa kwerenda biblioteczna
Inne działania
2015-2016
Prace związane z uporządkowaniem przechowywanej w IFK spuścizny po prof. prof. Adamie Krokiewiczu i Hannie Szelest;
praca przy organizacji międzynarodowej konferencji zorganizowanej w IFK z okazji Jubileuszu UW pn. Heredes et scrutatores (funkcja sekretarza);
praca przy organizacji Ogólnopolskiego Kongresu Polonistycznego dla Nauczycieli Polonistów, Bibliotekarzy i Animatorów Kultury.
2004-2016
Działalność zawodowa związana głównie z realizacją projektów (zarówno o charakterze popularyzatorskim, jak i naukowym) na rzecz czytelnictwa i bibliotek oraz promocją literatury i kultury polskiej.
Kiedy tylko mam taką możliwość, angażuję się w akcje i projekty popularyzujące wiedzę o antyku (m.in. wykłady w liceach, zajęcia w szkole letniej języków antycznych) i literaturze i kulturze polskiej. W lecie 2020 (od czerwca do sierpnia) byłam koordynatorką w działającym
na Uniwersytecie Sztokholmskim Språkstudion (Studium Języków Obcych), gdzie prowadziłam spotkania konwersacyjne w języku polskim.