Studia

Koło Naukowe Młodych Klasyków

Koło Naukowe Młodych Klasyków IFK UW

e-mail: knmk@uw.edu.pl

Zachęcamy do śledzenia aktualności na Facebooku Koła: https://www.facebook.com/kolonaukowemlodychklasykow/

II Praktyczne Warsztaty z Krytyki Tekstu w KNMK
Zapraszamy studentów do wzięcia udziału w kolejnych praktycznych warsztatach z krytyki tekstu, które odbędą się zdalnie 14.04 o 19:00. Tematem spotkania będzie rekonstrukcja archetypu, pracować będziemy na materiałach z poprzednich warsztatów.
Warsztaty adresowane są do studentów od II roku wzwyż.
Więcej szczegółów w formularzu zgłoszeniowym: https://forms.gle/AJy5wUCJgogj8N8w5
 
Praktyczne warsztaty z krytyki tekstu w KNMK
Zapraszamy studentów do wzięcia udziału w pierwszych praktycznych warsztatach z krytyki tekstu, które odbędą się zdalnie 10.03 o 19:00. Tematem spotkania będzie stemma codicum i ustalanie pokrewieństwa rękopisów. Swoją prelekcją warsztaty otworzy prof. dr hab. Jarosław Jakielaszek!
Warsztaty adresowane są do studentów od II roku wzwyż.
Więcej szczegółów w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/186748176205120
Llink do formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/J3JNrc6gNXDcxMQT7

 

Opiekun: dr Maciej Staniszewski

Skład Zarządu (kadencja od 17 paźdernika 2020 r.):

  • prezes – Łukasz Mikołaj Suski
  • zastępca prezesa – Martyna Gil
  • sekretarz - Sebastian vel Augustus Baranowski
  • skarbnik – Olga Karpowicz

Koło Naukowe Młodych Klasyków UW organizuje kurs języka łacińskiego metodą aktywną od podstaw, w oparciu o podręcznik Hansa H. Ørberga "Lingua Latina per se illustrata: Familia Romana". Zajęcia odbywać się będą zdalnie w każdy czwartek o godz. 17:00 - bez tabelek i słowników! Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy na adres Koła (knmk@uw.edu.pl). Uwaga! Grupa prawie zapełniona! Ostatnie miejsca! 

Koło Naukowe Młodych Klasyków informuje o nowej inicjatywie. Jest to klub książki.
Opis: Co miesiąc będziemy spotykać się z chętnymi by porozmawiać o wybranej książce o tematyce klasycznej bądź okołoklasycznej. Zaczynamy 29.11 o godzinie 18:00 z książką pt. "Achilles. W pułapce przeznaczenia" autorstwa Madleine Miller. Zapraszamy wszystkich, także niezwiązanych z uniwersytetem, niezależnie od wieku. 

Koło Naukowe Młodych Klasyków UW serdecznie zaprasza na wspólną lekturę podręcznika "Alexandros. To Hellenikon Paidion", którego autorem jest Mario Díaz Ávila. Starożytnej greki bez pomocy słowników i tabelek będziemy uczyć się zdalnie w każdy poniedziałek o 19:00. Zaczynamy już 26.10! Chętni do udziału w spotkaniach proszeni są o kontakt mailowy na adres koordynatora spotkań (s.baranowski2@student.uw.edu.pl) lub poprzez wiadomość na stronę KNMK na Facebooku: https://www.facebook.com/kolonaukowemlodychklasykow.

Koło Naukowe Młodych Klasyków UW i Humanica UW serdecznie zapraszają na konferencję studencko-doktorancką "Archeologia i filologia klasycna - współpraca i wspólne wyzwania w XXI wieku". Zapraszamy do śledzenia aktualności na bieżąco na Facebooku:  https://www.facebook.com/events/3023134771044340/

 

 

NIE ZWLEKAJ, DOŁĄCZ DO NAS!

 

Czym się zajmujemy:

 - mówimy po łacinie!!!

Podczas ‘Noctes Latinae, czyli sobotnich schadzek łacińskich’ omawiamy po łacinie dialog Deversorium ze zbioru Colloquia Familiaria Erazma z Rotterdamu. W roku akad. 2018/19 od spotkania inauguracyjnego, 20.10.18, spotykamy się w wybrane soboty w godz. 14:00-15:30 w sali 118. W II semestrze spotkania odbywać się będą: 2 III, 16 III, 30 III, 13 IV, 27 IV, 18 V, 1 VI. Prosimy o kontakt przed przybyciem. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!

-      współorganizujemy coroczną Studencką Konferencję Starożytniczą - relacje dokumentujące przebieg zeszłorocznej edycji tego ważnego wydarzenia są już dostępne na stronie - strona internetowa SKS: https://studenckakonferencjastarozytnicza.wordpress.com/ i organizatorów: https://studenckakonferencjastarozytnicza.wordpress.com/organizatorzy/...

-      …i tworzyliśmy publikację: https://studenckakonferencjastarozytnicza.wordpress.com/publikacja/

-      gromadzimy źródła do dziejów Koła...

-      ...i badamy jego historię sięgającą 1916 r. (sic!)

-      katalogujemy także księgozbiór Koła liczący ok. 1500 pozycji (najstarsze wydane jeszcze w XVIII w.!)

 

Wirtualne archiwum KNMK

Obejmuje dokumentację wewnętrzną Koła powstałą w 2. połowie XX w., ale opisującą także funkcjonowanie Koła w okresie przedwojennym. Niektóre sprawozdania napisane są po łacinie! Stopniowo dodajemy do tego archiwum kolejne materiały dokumentujące działalność KNMK od międzywojnia aż do początków XXI w. Dostęp do niego jest całkowicie wolny – wystarczy kliknąć w poniższy link:

https://www.dropbox.com/sh/0fs9pcla1z1fngl/AACOdxbaYaKFugxIpzttoBW5a?lst

Studencki Wyjazd Integracyjny do Poronina:

W wakacje kontynuowaliśmy (i kontynuujemy!) starą tradycję studentów IFK – wspólnych wyjazdów integracyjnych ze studentami Kolegium MISH UW! Wielu z nich chodzi na nasze zajęcia, studiuje razem z nami, a także działa wspólnie w Naszym Kole… W tym roku wyjazd odbywał się w dniach: 13-19 września (w zeszłym roku odpowiednio: 11-17 września). Informacje dotyczące szczegółów przebiegu przyszłorocznej edycji tego słynnego studenckiego wyjazdu pojawią się ze stosownym wyprzedzeniem!

A tak bawiliśmy się w poprzednich latach:

https://pl-pl.facebook.com/events/114861865817790/

https://www.facebook.com/events/2070589319832073/?acontext=%7B%22ref%22%3A%224%22%2C%22action_history%22%3A%22null%22%7D

http://www.samorzad.mish.uw.edu.pl/?page_id=8451

Członków Koła w akcji (na dniu IFK) można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=