2017-04-10

21 kwietnia Dzień Otwarty UW, 24 kwietnia Dzień IFK - zapraszamy!

21 kwietnia 2018 r. (sobota) od 10.00 do 16.00 na terenie kampusu centralnego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) odbędzie się DZIEŃ OTWARTY UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO. Na stoiskach bedzie można zdobyć informacje dotyczące kierunku Filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie prowadzonego przez nasz Instytut, porozmawiać z naszymi pracownikami i studentami Instytutu (stoisko nr 12 w namiocie w Kampusie Głównym). 
O godz. 12.00 w sali nr 111 w budynku Starej Biblioteki Uniwersyteckiej UW odbędzie się także specjalne spotkanie informacyjne. 

24 kwietnia o godz. 17.00 zapraszamy do nas na DZIEŃ IFK!

W planach m.in.:
1. Wykład doktora Jana Kozłowskiego, naszego pracownika, o znaczeniu języków klasycznych w dzisiejszym świecie. 
2. Biesiada - gorąco prosimy, żeby każdy, kto zaszczyci nas swoją obecnością, wziął ze sobą jakieś ciastka, napoje, przekąski etc. Pragniemy wzmocnić więzi między przyszłymi studentami, obecnymi studentami i pracownikami, a gdzie nie lepiej, niż przy kawie i ciastku?
3. Antyczny "Jeden z dziesięciu" - zabawa, bazująca na formule kultowego już programu prowadzonego przez Tadeusza Sznuka. 
4. Hyde Park IFK - każdy kto będzie chciał, będzie mógł wejść na mównicę i powiedzieć, co mu się podoba w IFK, i np. co mu się marzy.
5. Wystawa zorganizowana przez Koło Naukowe Młodych Klasyków. 


Więcej
2018-04-11

Akredytacja z wyróżnieniem dla IFK

Z prawdziwą przyjemnością zawiadamiamy, że kierunek „filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie” prowadzony w Instytucie Filologii Klasycznej UW, na Wydziale Polonistyki UW, otrzymał ocenę wyróżniającą od Polskiej Komisji Akredytacyjną.

Na podstawie wyników wizytacji przeprowadzonej w IFK w 2017 roku Komisja bardzo wysoko oceniła jakość kształcenia na naszym kierunku, przyznając naszym studiom najwyższą możliwą ocenę na okres 8 lat.


Więcej
2018-03-22

Wykład dr. Tomasza Mojsika - zaproszenie

Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Filologicznego serdecznie zaprasza na wykład pt. Kim są “nimfy libetryjskie”? Komentarz do Likofrona, Aleksandra 275, który wygłosi Pan dr Tomasz Mojsik (UwB). Wykład odbędzie się w piątek 23 marca 2018 r. o godz. 17.15 w sali 103 im. T. Zielińskiego.


Więcej
2018-03-14

Badania naukowe

Szanowni Studenci,

Obecnie na Wydziale Psychologii UW prowadzone jest badanie dotyczące genetycznego podłoża perspektywy czasowej w ramach grantu  Sonata 7 Narodowego Centrum Nauki kierowanego przez dr hab. Macieja Stolarskiego. Będziemy Wam bardzo wdzięczni za pomoc w rozpowszechnieniu informacji o badaniu. Szukamy bliźniąt tej samej płci od 16 roku życia :)

 

Wasza pomoc będzie wsparciem działań naukowych na Naszym Uniwersytecie. Przyczynicie się tym samym do rozwoju nauki w Polsce! :)


Więcej
2018-03-12

Zapraszamy na wykład

Serdecznie zapraszamy studentów, doktorantów, pracowników IFK i wszystkich zainteresowanych na wykład:

dr hab. Zbigniewa Kadłubka (prof. UŚ)

Odgryziony kciuk Orestesa. Wokół tragedii Eurypidesa pt. Orestes

Wykład odbędzie się w ramach seminarium doktoranckiego prof. Mikołaja Szymańskiego w środę 14 marca o godz. 18.30 w sali nr 103 im. T. Zielińskiego.


Więcej
2018-02-27

Prof. dr hab. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski w zespole badawczym realizującym prestiżowy grant NPRH

Z prawdziwą przyjemnością zawiadamiamy, że wśród projektów badawczych zakwalifikowanych do finansowania w konkursie Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki "Uniwersaila 2.2" znalazł się projekt "Przekład, edycja i analiza treści Pontyfikału Płockiego z XII wieku" realizowany przez zespół, którego członkiem jest Pan prof. dr hab. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski. emerytowany profesor IFK.


Więcej
2018-02-08

Dodatkowa tura podpięć

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, iż decyzją Pani Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia dr hab. Jolanty Choińskiej-Mika, prof. UW  w terminie od 7-25 lutego 2018 r. będzie możliwość podpinania przez studentów w USOSweb przedmiotów realizowanych w semestrze letnim roku akademickiego 2017/2018. Dotyczyć to będzie wszystkich przedmiotów, których nie objął mechanizm wymuszania podpięć podczas rejestracji na te przedmioty, w tym m.in. lektoratów w sytuacji, gdy student kontynuuje zajęcia językowe rozpoczęte w semestrze zimowym.


Więcej
archiwum aktualności »

 • Dlaczego IFK?

  Student filologii klasycznej poznając języki klasyczne – grekę i łacinę – zyskuje klucz do literatury i kultury starożytnych Greków i Rzymian, a tym samym szerokie wykształcenie humanistyczne przydatne na wielu ścieżkach rozwoju intelektualnego i zawodowego.

  Więcej
 • Biblioteka Renesansowa

  dwujęzyczna seria wydawnicza IFK UW, obejmująca wydania oraz komentowane przekłady łacińskiej literatury włoskiego renesansu takich autorów, jak Francesco Petrarka, Giovanni Boccaccio, Leonardo Bruni, Marsilio Ficino, Poggio Bracciolini, Angelo Poliziano, Eneas Silvius Piccolomini, Giannozzo Manetti i in.

  Więcej
 • Laboratorium Filologii Klasycznej

  cykl wykładów o charakterze popularnonaukowym adresowanych do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Spotkania odbywają się w każdy ostatni roboczy piątek miesiąca o godz. 17 w IFK UW.

  Więcej
 • Konkurs Kultury Klasycznej

  Konkurs skierowany jest do gimnazjalistów z terenu województwa mazowieckiego. Organizatorzy pragną zainteresować młodzież antykiem i średniowieczem, a także nowożytną i współczesną recepcją wypracowanego wówczas kanonu kultury klasycznej.

  Więcej
 • Kursy języków klasycznych

  Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Filologicznego zaprasza wszystkich miłośników kultury starożytnej do udziału w bezpłatnych kursach nauki greki starożytnej i łaciny. Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku Instytutu Filologii Klasycznej przy ul. Krakowskie Przedmieście 1.

  Więcej